Naše mindráky
Zdá se, že jsme národ plný komplexů. Snad polovina novinářů a osob "veřejných" se pokouší ukrajinskou situaci naroubovat na tu Mnichov, tu Srpen, tu Protektorát,a když jim naše těžké chvíle nestačí, vypomáhají si v zahraničí. Tu Kosovem, Osetií, různými akcemi Spojených států ...Je to lenost pokusit se na události nahlížet bez těchhle mindráků a dohledávat si informace o současné situaci na Ukrajině, nebo to dělají schválně? K čemu tyhle falešné berličky potřebujete?!
Fakta ...?
Kdo vládne Ukrajině?
Ukrajina nemá a až do voleb nebude mít legitimní vládu ani prezidenta. Ta minulá o ní přišla během demonstrací, byla jednoznačně svržena. Nicméně vzbouřenci uzavřeli s Janukovyčem jakousi dohodu o volbách, byť tato byla částí vzbouřenců odmítnuta.Ať už Janukovyče kdo uznává nebo neuznává prezidentem, nemůže plně řídit zemi, stejně tak jí ale nemůže řídit vláda ani jeho nástupce.
To se dá celkem snadno doložit - z různých oblastí se ozývají různá odmítnutí příkazů z Kieva. Je to chaos.
Krym
Krym patří k Ukrajině od 50. let 20. století, kdy jej Ukrajině v rámci Sovětského svazu přiřknul Chruščev. Předtím Krym nějakých 200 let patřil k Rusku, a ještě dříve tam byli Tataři, ... ale to je už jedno, otázka je, ke komu patří teď?Většina obyvatel jsou Rusové, právně ale patří Ukrajině. Ukrajina je ale destabilizovaná a Krym Kyjevu nevěří - konec konců, nebylo mu ani umožněno volit, což je poměrně zásadní věc, naopak mu bylo pohroženo rozpuštěním parlamentu.
Rusko má pronajatý přístav, který je pro něj tak důležitý, že pokud by byl přístup k němu Rusku jakkoliv omezen, prostě to zařídí vojensky. Neznám zemi, která by to neudělala.
Myslím, že tato dohoda byla velice moudrá jak ze strany Ukrajiny, tak Ruska. Rusko má svůj přístav, Ukrajina má nadále Krym. Idylka - až dodnes.
Janukovyč
Jeho vláda, stejně jako vláda Tymošenkové, Ukrajinu nadále zadlužovala, přitom samotní prezidenti jí sami doslova tunelovali. Dostal se do pasti, když se snažil vyjednávat s EU i Ruskem o dalších půjčkách, jenže EU nabídla jen titěrný zlomek toho, co Rusko, navíc za nevýhodných podmínek. Naopak nabídka Ruska byla velkorysá, ale se zásadní podmínkou - celní unie. Tím by se EU definitivně zavřela vrátka, Rusku by nikdy nemohla díky clům konkurovat.Že Janukovyč nakonec kývl Rusku je logické. A že se to občanům Ukrajiny nelíbilo, protože celou dobu se tvářil ohromně proevropsky, je logické také. Podrazil je a myslel si, že stačí, že on je přesvědčen, že je to pro jejich dobro.
Majdan
Majdan jsou normální lidé, kteří se vzbouřili vůči podrazu Janukovyče. Majdan jsou lidé, kterým vadí obrovská korupce, ale jsou ochotní jí tolerovat, pokud aspoň jimi zvolení lidé neobrací o 180°.Součástí Majdanu byli i extrémisté - a je možné, že právě oni stříleli jak na policisty, tak na demonstranty, ve snaze situaci vyhrotit. To ale neznamená, že celé hnutí je extremistické.
Majdan není podporován celostátně a jednoznačně - tudíž ale odmítnutí jeho vlády východem země je nutno brát vážně. Existuje jediné řešení, celostátní volby, jenže květen je daleko.
Domněnky a názory
Extrémisté
"Ukrajina Ukrajincům!"No počkat, ale téměř 20% obyvatel Ukrajiny jsou Rusové. Některé zdroje tvrdí, že ukrajinské extremisty sponzorují britské a americké tajné služby.
Hrozba ruského zásahu (myslím hrozba, nikoliv zásah!) na Ukrajině může mít pozitivní efekt - protože pokud měli dosud extrémisté snahu situaci vyhrotit, teď hrozí, že by dosáhli opaku než posílení své moci.
Na druhou stranu na Krymu by naopak vyhrocení situace dalo záminku Rusku.
Co asi chce Rusko
Na tom není nic složitého - Rusko během let půjčilo Ukrajině spousty peněz. To nikdy není zadarmo, krom splácení jsou tu vazby hospodářské, Ukrajina je zkrátka na Rusku závislá a obě země na tom vydělávají. Lidsky řečeno, Rusko má na Ukrajině svoje peníze, spousty peněz. HDP Ruska navíc zpomaluje, čili omezení obchodů s Ukrajinou mu rozhodně nepomáhá.Převrat Rusku určitě radost neudělal - pro Rusko je výhodné situaci co nejrychleji zklidnit a ideálně si Ukrajinu zavázat dalšími půjčkami i smlouvami.
Co se týče Krymu, Rusku by případné odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho dobrovolné připojení k Rusku (nebo i jen osamostatnění) vyřešilo jeden zásadní problém. Ano, ten přístav.
Co asi chce EU
Krize v EU neskončila, jen se zmírnila a brzy přijde další propad. EU potřebuje akutně odbytiště pro své výrobky, potřebuje zvětšit prostor, kam by mohla vyvážet. Zájmem EU je jakýmkoliv způsobem získat větší vliv na Ukrajině.Ano, aby se to na Ukrajině pomlátilo, pokud možno bez intervence Ruska, je v našem zájmu. Ne, ani my nejsme ti dobří, kteří by mysleli na blaho Ukrajinců.
Zájmem EU je, aby se Ukrajina buď jako celek odklonila od Ruska k ní a to nejlépe aniž by jí to něco stálo, nebo alespoň kus Ukrajiny utrhla.
Ano, zájmem EU je roztržení Ukrajiny - cokoliv je pro EU (nikoliv pro Ukrajince!) lepší než když celá Ukrajina vstoupí do konkurenčního projektu s Ruskem.
Co asi chtějí USA
Moc USA ve světě slábne, poslední dobou jejich diplomatům čím dál více do práce kecají Číňané i Rusové, kterými, na rozdíl od Německa a Francie, nemůžou jen tak pohrdat a ignorovat je. Jakákoliv destabilizace konkurentů USA je z pohledu USA žádoucí.Co chce Ukrajina
Jednoznačně nechce jakoukoliv vládu Ruska, nechce být Ruskem ovládána. Nechce se vzdát Krymu a nechce násilí.Chce být svrchovanou republikou, která si dokáže vládnout sama, chce vycházet dobře s EU i Ruskem. Chce se zbavit korupční zátěže.
Ukrajina se obává Banderovců i separatistů a varuje před nimi.
Pokud chcete objektivní informace přímo z Ukrajiny, zapněte si 112.ua. Zjistíte třeba to, že západ Ukrajiny s Krymem komunikují velmi vstřícně skrz TV, čímž podle mého obchází jakoukoliv moc extrémistů, kteří se snaží jednotlivé části Ukrajiny poštvat proti sobě.
Tak jako Majdan byl zděšen obratem Janukovyčovým, je ale dnes východ zděšen změnami v Kyjevě, ke kterým nijak nemohl přispět a nesouhlasí s nimi.
Sféry vlivu
V minulém století se mluvilo o tzv. "sférách vlivu", tj. velmoci si svět jaksi rozdělily mezi sebe tak, aby se nevysilovaly svými vzájemnými spory a mohly s těmito zeměmi obchodovat, a samozřejmě je také ovlivňovat, ne-li ovládat.Po pádu SSSR tu zbyla jediná taková velmoc, USA. Rusko se stáhlo a 20 let řešilo téměř jen své vlastní problémy, případně svých těsných sousedů.
Dnes ale Rusko přezbrojuje, a jeho diplomacie dokáže být opět nepříjemně důrazná. Mezi velmoci se nenápadně vetřela Čína, kterou už dnes není vhodné podceňovat a to včetně její vojenské výzbroje.
Hodní a zlí a Ukrajinci
Rusko, EU, USA, nikdo z nich není tím "hodným". Všichni sledují své vlastní zájmy, nic víc. Co bude s Ukrajinci vedení států nezajímá, zajímá je hospodaření jejich vlastních zemí. Ukrajina je pro ně obchodní příležitost.Ukrajinci teď ale mají na výběr jen málo a čeká je spousta nepříjemností. Budou muset splácet dluhy Rusku, budou muset získat další půjčku a nejspíš zase od Ruska (nikdo jiný tak vysoké půjčky nenabídl), a budou muset přijít na způsob, jak se z toho půjčkového kolotoče dostat. Samozřejmě, bude se muset škrtat v rozpočtech, což se obyvatelům určitě moc líbit nebude, a bude se muset omezit tunelování rozpočtu. A bude nutné získat si investory (otázka je, kam ale pak bude vyvážet?).
Jenže - ani tak malá zemička, jako je ČR, nic z toho zatím nedokázala. Ale i tak Ukrajině držím palce.
Nic z toho navíc není aktuální, protože dnes je Ukrajina pod tlakem velmocí těžkého kalibru, které se jí snaží ovládnout sobě navzájem navzdory. Je cupována dravci. Rusko je z nich nejsilnější a nejdrzejší, ale ostatní nejsou o nic lepší.
Co bude dál?
Svět se dal zase do pohybu a osobně se mi to vůbec nelíbí. Velmoci zbrojí. Vyspělým zemím dochází dech, není proč vyrábět, všichni mají všechno. Úmyslně se zkracuje životnost výrobků, abychom udrželi zaměstnanost. Všichni potřebují nové trhy, kam by všechny ty krámy vyvezli. A samozřejmě potřebují části Země, kde leží materiál, k výrobě potřebný.To je to, oč tu běží, slovo "svoboda" se pak používá jen jako "vábnička" - mimochodem, všimli jste si, že ty nejhorší režimy na světě mají v názvu slovo "demokratická", případně "lidová"?
Zdroje:
Online televize 112.ua (ukrajinsky)
Online televize ČT24 (česky)
Online televize BBC News (anglicky)
Online TV Al Jazeera (anglicky)
Online TV Russia Today (anglicky)
Web Sky News
... a další ...
Žádné komentáře:
Okomentovat