pátek 31. ledna 2014

ČNB, ceny potravin, a úvaha o dnešních ekonomikách úplně jinak

Nejsem ekonom

Takže se smiřte s tím, že to, co píšu, nemusí odpovídat žádné ekonomické teorii, tomu, co nás i vás kde učili ve školách, může tomu chybět hlava i pata,  ale na druhou stranu, možná tím spíš třeba trefím hřebíček na hlavičku, se štěstím "vidláka, pozorujícího vědce, jak mění kolo u jeho Porsche".
Nepodceňujte vidláky - občas vidí to, co expertům nikam nezapadá, a tak to fatálně přehlíží.

Nejsem ale blbec

Aspoň si to troufám tvrdit. Na následujícím mediálním extempore mi něco nesedí, intuitivně, tož se pustím do bádání níže ...

"Výrobci potravin předpokládají zvyšování cen v důsledku intervencí České národní banky v rozmezí pěti až osmi procent.Oslabení koruny po intervencích centrální banky kritizují především výrobci, kteří značnou část surovin pro svou produkci dováží, například menší výrobci cukrovinek a někteří zpracovatelé masa
Růst nákladů vede potravinářské firmy ke snižování marží, řada z nich si však prý již nemůže další snižování dovolit. Někteří producenti se obávají, že budou muset omezit výrobu a snížit počet zaměstnanců. 
Například zpracovatelé masa uvádějí, že v důsledku intervencí omezili dovozy prasat ze zahraničí a zvýšili porážky zvířat z českých chovů. Zvýšená cena obilí se prý promítne do cen krmiv a následně zdraží potraviny živočišného původu, zejména maso a vejce."


  1. Cukrovinky možná, ale zvýšená cena obilí? Obilí snad nakupovali hlavně v čase sklizní, ne?Jestli se nepletu, cena obilí se projeví tak možná po další sklizni. Přes zimu kupuje obilí pro dobytek leda sebevrah ...
  2. K čemu je dovoz prasat ze zahraničí, když české prasečáky se likvidují? Touhle dobou je vepřové levné, kuřecí ale drahé. Pokud to opravdu udělá tohle, ČNB chválím!

Drůbežárny a prasečáky v historii ČR

V posledních 10 letech zkrachovali dva velcí výrobci, které jsem znal "z blízka", podle různých článků na internetu dokonce jeden zkrachoval opakovaně, druhý tuším přímo nekrachnul, jen zavřel skoro všechny své provozy.
Lom u Tachova - Adex a Respo vedle sebe
Vlevo je Respo, areál vpravo je Adex, jen abyste v Praze taky viděli, jak to vypadá v reálu mimo města. Ty lidi, co tam pracovali, dneska živíte, ale sami máme všichni podíl na tom, jak se hospodaří vůči zahraničí. To, že si koupím maso o 50% levněji pořád neznamená, že jsem ušetřil - protože jsem tím napomohl likvidaci domácí výroby, ty lidi dnes musí držet při životě stát.

Adex 

http://www.novinky.cz/kariera/209755-nejvetsi-cesky-zpracovatel-krut-potreti-zkrachoval.html
V Lomu u Tachova je obrovský areál, který měl i svého času podnikovou prodejnu - do které se vyplatilo dojet z Tachova a okolí pro čerstvé kuřecí nebo krůtí maso. Po mnoha investicích se složil, protože ČR začala pomáhat výrobcům německým a polským, na úkor svých vlastních. Respektive, svést to na stát je moc jednoduché, stát ale přece neurčuje, od koho si Tesco nakoupí maso ...

V Lomu jsem dlouho nebyl. V bývalém prasečáku jsem tuším v roce 1997 dělal jako brigádník jedné stavební firmy rozvody teplé vody a tuším plynu, areál je to obrovský a smrad tam byl ... strašný! :-D
Zničil jsem tam svoje první dvě sbíječky (Bosch a Narex), padly v boji s cihlou a betonem. Tamní zaměstnanci sice nebyli zrovna vysokoškoláci, ale na starání se o zvířata stačili. Teď jsou bez práce, protože ani na stání u mašiny se nehodí. Tak je platíme za nic z daní, protože práci pro ně nemáme.

Respo 

Tachov, Černošín, Lom u Tachova, Chodová Planá, atd. - všechno dnes opuštěné budovy. Než zkrachovaly, byly tam byly tam platy na úrovni minimální mzdy, ale byly.
Co dělá RESPO dneska nevím, v bývalé drůbežárně v Černošíně stojí solární elektrárna,
Zlaté stránky: Lom u Tachova
Zlaté stránky: Černošín - tohle je na opačném konci Černošína, ale podle mě tam žádná zvířata nejsou - nevím, jezdím jen kolem autem. Ale v okolí Černošína jsou obrovské lány, kde obvykle roste pšenice, ječmen, kukuřice ... taky mák a jednou bylo na Svojšín schované pole takových těch fialových malých kvítků, teď si nevzpomenu, co to je.

Česká kvalita a německá nekvalita

Ne, není to naopak, ale není to tak ani obecně. Vozí se sem šmelc z Německa, Polska, který je "doma" neprodejný nebo pochybný. A totéž my vozíme ven, ale řekněme, že to je jen moje domněnka, která nemusí být pravdivá. Prosím, přesvědčte mě, že si domácí výrobce v každé zemi dovolí doma prodávat šmejd a ven vozí to kvalitnější ... možná v Rusku, ale i tam už o tom trochu pochybuji.

Tady je další zamyšlení někoho "z oboru": http://agroodbytcr.sweb.cz/aktuality.htm

Máslo

  • Choceň, Valmez, Hlinsko i Olomouc mám v oblibě, na rozdíl od šmeliny PL+DE (koukejte na kódy, ne na prodávajícího - např. Halíř má momentálně tuším čtyři dodavatele - jedna německá a tři české mlékárny - kdykoliv se to ale může změnit). 
  • Laktos a Pragolaktos jsou ale třeba německá, podle mě nedobrá másla.

Kuřecí maso

Nevím jak v Praze, v Plzni bývají k dostání Klatovy a Vodňany. Vodňany už ale část masa taky tahají z Německa, takže opět je třeba koukat na kódy. Podle některých nápadů lobby se střídavě říká, že se bude muset uvádět kompletní původ, a střídavě, že se to prostě nedozvíme, s demagogickými argumenty typu "co když se kuře přestěhuje". 
Kupuji už jen ukrutně drahé chlazené maso, protože ... můžete hádat, proč je mražené za cenu sotva poloviční a proč je typicky z Polska.

Tak jak to je s výrobci?

Zkrátka, někteří producenti propustí, někteří naberou. Když hledáte práci, řešíte plat, čili celé se to dá do pohybu. Pokud vím, obecně se má za to, že ČR na tom ekonomicky není špatně, takže by to mohlo dopadnout dobře. O tom, co ČNB udělala, jsem četl mraky pro i proti, a nevím, co převáží. Fakt ale je, že stagnace tu žádné opravdové výrobě nepomáhala.

Úvahy o cenách obilí

http://www.asz.cz/cs/kratke-komentare/zamysleni-nad-cenami-obili.html
- a když se pak podíváte do komentářů, je to ještě trochu zamotanější.

Zajímavý postřeh: poslední dva tři roky se objevuje čím dál víc nových traktorů - a to není levná záležitost. Tak jak to vlastně s těmi zemědělci je? ;)

http://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/za-poznanim-polskeho-zemedelstvi.html
- tohle je taky zajímavé - jak se šmelí s půdou v Polsku - nákup 2500 PLN, prodej 100000 PLN za hektar. Jen je třeba jí nechat ležet ladem a pak nechat změnit územní plán na stavební pozemek. Zrovna jako u nás ...
"družstvo se snaží prodávat v prosinci, když je nejvyšší cena. Letos se obávají obecně nízké ceny, a to i z důvodu zaplavení trhu produkcí z ČR."
Co se týče cen z pohledu chudšího nakupujícího v hypermarketu, o čemž jsme se tuhle vášnivě bavili na obědě s kolegy: není to jednoznačné, to tvrdím já. 

Kdo to vlastně řídí ... gůglíme!

Největší díl na ceně nemá zemědělec ani zpracovatel, ale hypermarket. Pokud se máslo zdražilo o víc jak 1/3, problém je jinde než v ČNB ... ale koukněme se na vlastníky ...
http://www.tatramleko.cz/o-spolecnosti.php - koukám, že Tatra patří Babišovi ... hehehe, tak to možná vysvětluje leccos :-/
IDnes - rozhovor Teplého z Madety - Jihočeská mlékárna je akciovka ... rejstřík firem ... 35 akcií po 1 milionu ... část vlastní Madeta a ta má základní kapitál půl miliardy Kč ... a vlastní ji Madeta Group a tu vlastní bůhvíkdo (prý banky, rozhodně Komerční banka) ... mají taky dobré vztahy se Zemanovým Janotou, co se člověk nedozví, mumlám si tu ...
Další rozhovor s Teplým - potřebujeme české obchody

Marže obchodníků

http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/1166346
"Například u tvarohů je to až 200 procent, u jogurtů se bavíme okolo 50-60 procentech. U sálamů od 45 procent nahoru.“
"Dochází tak k paradoxní situaci, kdy mají prvotní producenti stále nižší výnosy, a to i při stoupající ceně potravin. To je také společně s dovozem levného zboží ze zahraničí jednou z hlavních příčin propadu v potravinářské výrobě, ke kterému došlo v loňském roce. "

Mouka

Tak si to spočítejme. Pokud zemědělci prodávají tunu pšenice za 3000 Kč, je to 3 Kč za 1 kg. Čili z bochníku chleba jdou 3 Kč pro zemědělce. Další na řadě je třeba takový Odkolek (tam jsem byl na brigádě 1 den, skončil jsem s 40°C horečkou z únavy - ve třech lidech jsme naložili vagon 50kg pytly s moukou za 10 hodin, masakr, norma na nosnost člověka per 1 den překročena, už chápu, proč byla v prac. smlouvě - představte si vagón!) nebo jiný mlýn, řekněme možná další 3 Kč, spíš méně. Zbytek je možná pekárna a Tesco. U nás stojí kilovka 20-30 Kč.

Dobře, bavili jsme se o másle ...

Máslo

Ceny másla v půlce roku 2013
"Letos v srpnu dostávali chovatelé dojnic za litr mléka v průměru 8,50 koruny, o 18 procent více než ve stejném měsíci loni. "
 - čili ceny mléka s krokem ČNB nemají moc do činění ... jinak chov hovězího dobytka je u nás celkem drahá záležitost díky cenám za veterinu a všechna očkování a kontroly, pokud vím ...
"Na vině je vyšší DPH a podle zemědělců si také obchodníci zvyšují marže."
 - HA!

http://byznys.ihned.cz/c1-50286760-vyroba-masla-v-cesku-klesla-o-ctvrtinu (starší článek, 2011):
"Na český trh tak směřuje stále více másla z ciziny. Za loňský rok se ho k nám dovezlo 19 tisíc tun, což je zhruba stejně jako v roce 2009. Ale rozdíl je u másla v konzumním balení, toho se do Česka dovezlo téměř 12,5 tisíce tun, zatímco v roce 2009 jen 8,5 tisíce tun. Tam je evidentní nárůst. Opačný trend je patrný i u exportu másla z Česka. Klesli jsme ze čtrnácti tisíc na osm tisíc tun. V několika uplynulých letech se tak poměr mezi dovozem a vývozem másla obrátil.
Zatímco v roce 2007 šlo z Česka do ciziny 21,3 tisíce tun másla, v roce 2009 to bylo už jen 14 tisíc tun. A jestliže se v roce 2007 dovezlo 13,3 tisíce tun másla, v roce 2009 jsme importovali více než 20 tisíc tun másla."
- tohle evidentně pokračuje, několikrát se mi stalo, že české máslo bylo v hypermarketech zašité někde dozadu do regálu, pokud vůbec, zatímco německého je habakuk. Tohle nebude náhoda.

ČNB, EU, KSČ, ... a jiné organizace v pozadí

Suma sumárum, to je důvod, proč si myslím, že hádat se o tom kroku ČNB je naprosto okrajová záležitost, byť zajímavá. Problém je úplně jinde. 
Pár lidí si skupuje kompletní průmysl i zemědělství v celé EU i jinde ve světě. To je problém - ceny neurčuje stát, ale diktují si je vlastníci: Tesco, Agrofert, Ahold, Madeta Group, ČSOB, KB, Anwil, NWR, PPF, ... a jejich vlastníci a vlastníci vlastníků a vlastníci jejich "bílých koní" ...

Kdysi o všem rozhodovala KSČ, neprůhledně, despoticky, a do pozic lidí "na ráně pro civily" posadila hlupáky, průbojné arogantní zmetky, přes které se nikdo nedostal. Dneska to ale funguje úplně stejně, jen neexistuje žádná "superorganizace", není zapotřebí (pravda, o Bilderberg Group se dlouho mluvilo jako o konspirační teorii, než se objevily důkazy a dokonce historie, kdo se kdy účastnil).

Státní dluh? 

Asi takhle - je to hodnota relativní nebo absolutní? Co jsou peníze? Dlouhodobě se mi nezdál princip fungování státního dluhu, než mne kdosi před týdnem "trknul": ty peníze neexistují. Během posledních 15 let proběhla úplně jiná transformace - úplně se odtrhl svět financí od světa výroby, přidaných hodnot, obchodu za zboží i služby. Tím pádem žádný státní dluh prakticky neexistuje, nemá vliv. Může mít, když se do něj bude moc zasahovat, ale současný růst státního dluhu je jen taková početní kompenzace principu, kde dřív fungovala inflace - průkopníkem v tomhle jsou USA a zamyslete se sami, jestli vám přijde, že by USA měly se svým extrémním dluhem nějaký problém, že by se celá ekonomika hroutila - a to je dobrých 20 let.

Jestli jste si všimli, inflace téměř neexistuje, je jen diskutabilně podložená: vraťte se opět k tomu prvnímu článku - během dvou let došlo u obilí k obratům -50% + 200%. A ceny pro spotřebitele? +- 30%. Háček je v těch maržích - jsou tak velké, že vzájemně pokryjí jakoukoliv cenu vstupů s rezervou a firmy jako Tesco budou mít vždycky spolehlivě zajištěný zisk, lidi si zvykají na ceny a celý systém cen je celkem stabilní a robustní.

Životní náklady

Co je problém, je skladba životních nákladů lidí, kolik utratíme za nájem a energie a jídlo a základní ošacení, a co zbude. Díky téhle železné kouli se nemůžeme poměřovat s Německem, protože to nás jednoduše kupní sílou převálcuje. A tady je opět háček - nejsme o nic méně pracovití, nejsme horší ani vzděláním, ani schopnostmi. Jen máme jinak nastavený systém.
Babišův nápad zvednout minimální mzdu na 15000, jakkoliv plácnutý od boku, není úplný blábol. Německu dochází dech a my začínáme mít naopak kapacitu tenhle poměr sil napřed rozhodit a pak vyrovnat. To je otázka nějakých 10 let a využití jakékoliv nestability teď, by dopadlo katastrofálně - pokud bychom my s Poláky, Slováky, ... podrazili německému průmyslu nohy, doplatíme na to taky. Jsou to spojené nádoby, Němci nás potřebují jako odbytiště, jinak poznají, že mají problém, nemají práci a ta ekonomika už to neutáhne. Představte si, že by začaly mít problémy německé automobilky, pro které český průmysl vyrábí ... a rozjede se kaskáda, která poškodí i nás.
A to je důvod, proč se situace mění pozvolna a plíživě - ale kam? Budeme svorně otroky majitelů všeho (možná i nás samotných), Češi i Němci?

Ideologie

Sorry, tohle není o ideologii, žádný komunismus a kapitalismus do toho nepleťte - to jsou ideologie staré a obě sice něčím reálným podložené, ale dnes je třeba popsat současný stav a začít přemýšlet, kam se tohle bude vyvíjet dál ...
Pořád je to o moci, i o tom, že někdo "si žije", ale taky o moci tenhle falešný povrchní bordel udržet v chodu. Jinak řečeno o tom, že lidská společnost nijak jinak fungovat neumí - každý pokus o demokratizaci končí fiaskem - a komunismus, idea vlády dělníků, coby těch, kteří si přece zaslouží spravedlnost a mají velice dobrý smysl pro poctivost, byl jedno z největších fiasek v historii lidstva; pozor, dělníci mají smysl pro spravedlnost i poctivost. Ale dělník neumí organizovat  lidi, neumí uvažovat strategicky, vymýšlet scénáře, varianty, prognózy ... dělník je naivní, byť pořád nemusí kvůli tomu být blbec. Naštvaný dělník je ale všem nebezpečný, na což není k zahození občas myslet.

Tož to jsem strávil asi 3 hodiny rozjímáním o nesmrtelnosti chrousta. Irituje mě, když někdo bagatelizuje všechny ty souvislosti až závislosti, vybere si, co se mu hodí, ale přehlíží to nejzásadnější - že někdo to opravdu ovlivňovat může víc, než vláda.
V tuhle chvíli mě napadá jedna věc - pokud se ukáže, že Babiš prokazatelně zneužívá moc ministra financí, jak ho my, občané, dokážeme sesadit co nejrychleji? Kolik toho do té doby stihne? Nečasova vláda s odchodem taky zrovna dvakrát nespěchala ...

Žádné komentáře:

Okomentovat