Blog o vývoji software a čemkoliv, co s ním vůbec nesouvisí.
neděle 2. června 2013
O povodních, vzdělání a mávání motýlích křídel
Tuhle jsme řešili v hospodě, co udělá např. zvýšení prům. roční teploty o 2°C nad Evropou. Nebo jinde. Kamarád mi nevěřil, že se z toho může stát neřešitelný problém.
No, máme povodně, z pohledu přírody "drobnost", "normálka" ... jak asi dopadne letošní úroda obilí je asi zbytečné se ptát. I když, možná ještě dobře, v červnu/enci by to asi bylo horší.
Že prý chemtrails. Možná. Ale měl bych méně konspirační variantu.
Co se asi děje s prouděním vzduchu, když Čína vydává do ovzduší mnohem více energie než dřív? A my nejsme pozadu ...
Před 50 lety se v našich městech složení vzduchu postupně stávalo neúnosným díky koncentrace prachu a plynů, často jedovatých. Teď je situace opět jiná a míň patrná - nikdo se nedusí - myslím, že problémem začíná být ohřívání vzduchu. Zákon zachování energie stále platí, takže cokoliv elektrárny, teplárny, fabriky, auta, domácí kotle atd. vyrobí, je vyzářeno z největší části do vzduchu, ať už přes vzduch přímo, vodu, nebo kovové součástky ...
Ekosystémům nerozumíme. Dodnes nevíme, co ohřátí mraků nad jednou oblastní způsobí o několik dnů nebo týdnů později v úplně jiné části světa. Někdy nic, někdy tornáda. Hrajou roli určitě teplota a tlak atmosféry v tom či onom místě, poloha Země vůči Slunci, současná dynamika proudů větru i oceánů, teplota povrchu Země v té či oné oblasti, zalesnění a zatravnění, prašnost, vlhkost vzduchu, chemické složení vzduchu, vlastnosti vrstev atmosféry... tohle je halda proměnných s ne úplně známými vazbami ...
My nevíme. Ale jako děti, dokud se pořádně neopaříme, nedáme si pokoj ...
Já tvrdím, že i nečekaně velká změna klimatu může přijít velice rychle. Kterým směrem ta změna může jít, netuším. Asi jako když máte silně špinavou svíčku v motoru, do poslední chvíle nevíte, jestli se po pár cyklech pročistí a spálí usazeniny, nebo se dalším příchozím palivem dorazí a už nikdy zapalovat nebude.
Dnešní vzdělání - ekologicky myslící lidé většinou nemají rádi matematiku. Matematici se pro změnu málokdy zajímají o přírodu. V principu stejný problém se vzděláním jako u ekonomů - ti taky matematice moc nedají.
Pořád si říkám, kdy nějaká osvícená škola vytvoří nějaký vysoce náročný a ceněný obor nebo obory, která by dokázaly špičkové matematiky ponořit do těchto i jiných problémů. Je tu obrovský prostor na objevy ... ;-)
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat