Hlavně zdravíčko ...
Vždycky jsem si všímal lidí, jejich výrazu, pohybů, ale i způsobu mluvy.Viděl jsem tuhle záběry našeho pana prezidenta, jdoucího po schodech. To mě přimělo uvěřit, že i u těch korunovačních klenotů nebyl tak "pod parou", jak se zdálo, ale bylo mu vážně špatně.
Myslím si, že jeho tělo je v celkem špatném stavu. Že cukrovka (kterou měla dlouhá léta i moje babička) jede na plné obrátky a blíží se konec. Možná za rok, dva, možná za deset let, ale první, co přestane sloužit, je mozek. Přijde zapomínání, překrucování minulosti, domýšlení si věcí, které se nestaly, nakonec nebude rozumět otázkám, neudrží téma ...
Dubček zrádcem? NE!
Zeman odsoudil tehdejší zástupce státu jako zrádce. Zapomněl na spoustu faktů, okolností, které tu byly.Že Dubček a spol. byli v Moskvě, byli tam bez zpráv z domova, a nevěděli nic z toho, co víme teď. Nevěděli ani o tom, jaký podraz na ně udělali Biľak s Husákem a dalšími, jestli se dobře pamatuji to, co jsem dosud četl.
Víte, co se mohlo stát?
- Mohl tu vzniknout konflikt východního a západního bloku.
- Mohla tu vzniknout občanská válka.
- A mohla tu zůstat vojska coby dozor.
Snažit se umluvit Moskvu s tím, že VY, maličká země ve středu Evropy, si budete diktovat, jak Váš stát bude fungovat - to podle mého není zbabělost a už vůbec ne zrada. Toto bylo na dlouhá léta první a poslední hrdé vystupování československých politiků, které bylo vzápětí drtivě převálcováno zradou kolegy, tanky a nakonec nezájmem občanů, kteří se smířili s normalizací.
Kdyby ...
Vždycky to mohlo dopadnout hůř. Nebýt Husákovců, kdo ví, možná by Dubčekovi dal Brežněv šanci. S tanky "za bukem", ale dal. Možná. Možná i bez Husákovské zrady by to dopadlo stejně. Já to nevím, nejsem historik a nemám toho tolik nastudováno.Sčítání padlých
Sčítání padlých po válce, která nebyla. Například můj děda měl hodnost v armádě. Pro nesouhlas byl z armády vyhozen. Nakonec pracoval s elektronikou kdesi v kanceláři. V 80. letech s babičkou začali stavět dům a jakýsi komunista chtěl rozestavěný dům zkonfiskovat s odkazem na "nesouhlas". Od jiného komunisty ale prý dostal přes prsty a vše dobře dopadlo.Zeman na tom byl v podstatě podobně - vyhozen ze strany, ale nakonec pracoval v "prognosťáku", což podle mého soudu nebyla špatná práce.
O skutečných padlých se moc nemluví. O sebevrazích ano. Do občanské války se nám holt nechtělo - ale divíte se? Pomohlo by to něčemu? Stěží ...
O hrdinství
A co hrdinové? Kdepak, Zeman nebyl žádný hrdina. Na náš národ bylo hrdinů vždycky málo. Ale pro to se nelze zlobit, na druhou stranu jsme nikdy nebyli až tak brutálně týrání. Vzpomeňte si na Honeckera nebo Maďarsko.Můj nevlastní otec vyprávěl, že jako studenti večer nasadili Leninovi v Hradci na záda batoh; mířil na západ a ráno z toho byl docela poprask.
Jenže to pořád není hrdinství. To je provokace, anonymní. Hrdinství je říct kdykoliv a kdekoliv, co si myslím. Myslím, že to Dubček dělal, byť to nikdy nebyl konfliktní člověk - nebo možná právě proto si to dovolit mohl.
Zeman není typ hrdiny. Zeman je taktik, šachista, on ví, co říct, aby dosáhl svého, ale přitom nedal záminku k facce. Jenže - zapomíná a čím dál častěji chybuje.
O zrádcích
Kdo je u mě zrádce? Husák, Biľak. A - Zeman. A to pro opoziční smlouvu, kdy zradil své voliče a podepsal "pakt o neútočení", kdy se zřekl funkce opozice a tím i demokracie.Protože demokracie funguje jedině tam, kde je silná opozice. A nefunguje tam, kde opozice nemá žádnou váhu, tj. tam, kde si šéfové stran diktují, jak bude celá strana nebo dokonce koalice stran bude hlasovat, kde není pluralita názorů nebo kde snad ani nejsou názory žádné (dříve KSČ, dnes ODS, ČSSD).
Ale dejme tomu, že to je vždy věc názoru a úhlu pohledu.
Jsem trochu utahaný, nechce se mi to po sobě číst, tak se příp. omlouvám za "slátaninost" :-)