pondělí 15. července 2013

Politická krize ČR, stav 15.7.2013

No, shrňme si to. Přímá volba se silným mandátem prezidenta se líbila "koalici" s předpokladem, že vyhraje Fischer nebo Schwarzenberg. Pak by měla ještě snazší změny v právním systému, než kdy měli s Klausem. Jenže Zeman jim udělal čáru přes rozpočet - a jako by to nestačilo, ještě "ta drobnost" s korupcí a zneužíváním ...

Teď najednou TOP09 prostřednictvím pana Polčáka uznale pokyvuje hlavou, když se komunisté kasají, že při změně Ústavy ohledně přímé volby "říkali a připomínkovali a nikdo je neposlouchal".
(Bože, proč zase "komanči" musí mít pravdu ...?!)

A komunisti takticky opět bodují - když se dva perou, třetí se směje - zatímco koalice a ČSSD "licitují" a ukazují prstem, oni čekají a tváří se ohromně seriózně a poctivě. Není divu, že je pak lidi pořád ještě volí ... po sametovce se říkávalo, že úspěch KSČ(M) ve volbách měří neúspěšnost demokratických stran. Tedy, tou dobou jim ještě kousek ubírala ještě SPR-RSČ.

Myslím, že problém není v Ústavě. Problém je v korupci a lpění na poslaneckých místech. To nemá nic společného s demokracií, to, co předvádí koalice, je pravý opak demokracie.
Samozřejmě, že pokud by poslanci Sněmovnu rozpustili a Zeman odkládal volby, občané by se připojili v odporu vůči prezidentovi - ten by tak ztratil veškerou popularitu a SPOZ by si ve volbách ani neškrtla. Ale o to právě vůbec koalici nejde. Jde o to, že ať budou volby odložené nebo předčasné, byla odstavena od moci a po volbách to bude ještě horší. Někteří poslaci se prostě se svými posty rozloučí.

Situaci sleduji už od začátku téhle krize; vlastně, počínaje volbou prezidenta. Pokud tu je něco podobné roku 1948, je to rétorika - ale nikoliv komunistů, nýbrž koaliční. Téměř každá druhá věta by se dala logicky vyvrátit, doložit důkazy. Lži, demagogie, výmluvy, ...
Žijeme ale v jiné době a situace je jiná. Nezjednodušujme si jí naivním přirovnáváním k době úplně jiné.

Ještě jeden dnešní bod:
1) Nečas potvrdil vztah s Nagyovou.
2) Soud projednává zveřejnění velmi vysokých odměn Nagyové.

V demokratické zemi s dobrou vládou by už toto samo o sobě znamenalo konec premiéra. U nás muselo následovat mnohem víc - a ani pak politikové nesklopí hlavu a nevyprovokují předčasné volby. Koalice promeškala vhodnou chvíli distancovat se od všech zkorumpovaných a nevěrných a postavit se k situaci čelem. Místo toho bojuje o každý "milimetr moci" a oddaluje fiasko - které se ale čím dál víc prohlubuje.
Jediné, co ho může zvrátit, je nevydařená vláda Rusnokova a příp. lež Zemanova o tom, že budou předčasné volby. Jenže zatím to na nic takového nevypadá.
Pokud hodlá koalice zablokovat vládě peníze, jak psaly některé dnešní noviny, opět sabotuje svůj vlastní výsledek.

A pak je tu jedna "konspirační" varianta - možná ODS chce předat moc levici, a tak dělá to, co jí co nejvíc pomůže, i kdyby byla levice sebehloupější.

Žádné komentáře:

Okomentovat