sobota 26. ledna 2013

Lid si zvolil prezidenta, co dál?

Úvodem

V prvním kole jsem volil p. Dienstbiera. Faktické důvody byly následující:
  • hrubá shoda v názorech
  • schopnost a ochota říkat, co si myslí, a reagovat v diskuzi
  • dosavadní morálka
  • slabá podpora ČSSD (zesílila až pár týdnů před volbami, možná ze strachu před Zemanem); můj pocit dluhodobě je, že vedení by se Dienstbiera nejradši taky nějak zbavilo.
Samozřejmě i u něj mám pár otazníků a budu ho nadále sledovat. Například financování ČSSD - odkud ale pochází tyto peníze, čili kdo financuje ČSSD?

Ve druhém kole jsem nevolil. Rozhodl jsem se, že nehodlám volit "menší zlo", neboť je pořád zlem. Je mi jasné, že ve výsledku jsem tím nevolil pro nikoho ani proti nikomu a můj hlas se rozplynul v pouhé "nevím" - nicméně osobně to člověk vnímá přeci jen trochu jinak.

Suma ... 

Vypadá to, že ve volbách je rozhodnuto a prezidentem bude Miloš Zeman. Člověk, který má přehled, vzdělání, zkušenosti, ale taky je obklopen řadou přinejmenším podezřelých osobností, ze kterých člověk nemá nejlepší pocit a jeho vyjadřování je často poněkud přehnaně přímé a neomalené. Člověk, který spoluzavedl totalitní opoziční smlouvu,
Prohrál člověk, který má též obstojný přehled, má silné finanční zázemí, ale který prosazuje věci, které ještě před volbami vadily i velké části jeho podporovatelů, a který byl vydatně propagován stylem, který připomínal spíš reklamní kampaň.

Co mi vadilo

Argumenty autoritou

"Argument autoritou" se obecně považuje za jeden z argumentačních faulů. Faulující se tak odvolává na názor někoho jiného tak, jakoby názor toho jiného byl faktickou výhodou pro jeho vlastní názor.
Konkrétně před volbami šlo o všelijaká zdůrazňování podpory, že Fischer a Franz podporují Zemana, že Svěrák a Fischerův tým (ale Fischer ne) podporují Schwarzenberga ...
Tím u mě malinko zabodoval pan Franz, jenž se právě vůči tomuto ohradil - pro mě to značí, že uvažuje demokraticky a vyžaduje, aby jeho názor nebyl vystavován nad názory jiných.
Pro změnu pan Vetchý sice spam nejspíš osobně neposílal, ale jelikož se nijak neozval, nejspíš byl spam rozesílán s jeho souhlasem. PEN klub dokonce vypustil stanovisko bez respektu k různým názorům svých členů, stejně tak i další organizace.
Jedna věc je, když osoba řekne svůj názor. Druhá ale je, když tento názor někdo vezme a zdůrazňuje ho tak, jako kdyby jiné názory jiných lidí měly menší váhu. Je snad Schwarzenberg lepší tím, že ho někdo volí? Ne!

Reklama

Hromady klišé, často v rozporu s dřívějším chování politika. Proč žádný z bohatě sponzorovaných politiků "okázale" a "populisticky" nevěnoval peníze místo billboardů a reklam nějakému hospicu, nemocnici? Já vím, ono se to dnes nenosí. Jen tupé výkřiky hesel a frází ...
Schránku i můj telefon naštěstí nechali na pokoji ...

Fankluby

Proboha, lidi, chovejte se jako svéprávní! Ani Zeman ani Schwarzenberg nejsou lidi s čistým štítem, natož svědomím! Vy se ale chováte, jako kdyby právě jeden, a to ten váš vyvolený, byl spasitelem národa. Bučíte, opakujete, pokřikujete, ale nemyslíte.
Měli byste si předně uvědomit, že vy jste národ. A nespasí vás žádný prezident, musíte na tom zapracovat sami. Začněte se svou vlastní morálkou (ale to jste určitě nechtěli slyšet, že?).
Mimochodem, Schwarzenberg rozhodně není pankáč. Proberte se!

Co mi nevadilo

Slovní útoky a hádky kandidátů

I když z toho bylo hodně lidí rozladěných, zklamaných či přímo otrávených, myslím si, že to sem patřilo. Byť obzvlášť Zemanovy formulace byly někdy daleko za hranicí slušnosti, byly na místě - díky jeho "politické nekorektnosti" se Schwarzenberg musel nějak k těmto otázkám vyjádřit - nebo začít kličkovat a mlžit, což neudělal a situaci zvládl. Totéž fungovalo i naopak.
Myslím si, že pokud by tato témata nepřišla na přetřes, krom nižší volební účasti (hádky táhnou) by stejná témata byla součástí hádek "fanklubů" až do úplného zblbnutí a překroucení kde čeho.

Nějak bude ...

A nemohli by prezidentovat oba?

Tahle ironická švejkovina mě napadla asi před týdnem, když jsem si tak přemýšlel nad oběma kandidáty. Možná by to fungovalo, dokonce bych řekl, že jakkoliv se to nezdá, Zeman se Schwarzenbergem si nakonec dobře rozumí - všimněte si, jak na sebe reagují, žádná hysterie, žádné koktání, útěky. Krátké zamyšlení, přímá reakce a jedeme dál.
Navíc mám trochu pocit, že se i doplňují. Zeman kritickým myšlením a schopností "trefit hřebíček na hlavičku", Schwarzenberg schopností s ledovým klidem a nenuceným a neurážlivým přístupem vytyčit hranici, kam oponenta obratem pošle.

Demokracie a opozice

Moudrost říká, že demokracie funguje jen pokud je silná opozice. Pokud už není menšinová vláda, měla by být i tak vláda pod neustálou kritkou a kontrolou. Od první dohody s opozicí, kterou spáchali Klaus a Zeman v roce 1996, se nám demokracie zvrhla v něco nepřijatelného. Tehdy to ještě trochu fungovalo a nakonec Klausův kabinet zkrachoval - a handlování s křesly vystřídalo uzavření Opoziční smlouvy, kterou skončila veškerá konstruktivní kritika, vystřídána pouhým bojem o moc a křesla, pletichařením a intrikářstvím, sloužícími k bohapustému boji o kořist finanční pro strany, jejich sponzory a samozřejmě jednotlivce.
Když jsem si o této historii nedávno četl a opakoval si fakta, trochu se mi zastesklo i po těch Republikánech, tehdy zatracovaných a považovaných za napůl šílené. Pořád si vybavuji taky svobodné volby z první půle 90. let, spousty stran a názorů, ano, taky magorů, ...

No, takže do současnosti - pokud už máme vlády většinové a tudíž bezmocnou opozici parlamentní, potřebujeme to nějak dohnat. Tak uvidíme, jestli nám ten prezident Zeman bude k něčemu dobrý. Obzvlášť mám pochybnost, pokud příští vládu sestaví ČSSD (s KSČM? ODS? TOP09?) - jo kdyby to zkusila sama a ostatní by se snažili oponovat s vzájemným respektem jednotlivců ... no, pro dnešek konec pohádek o demokracii.
Nějak bylo, nějak bude. Korupce zůstane, daně budeme taky platit dál, ... a zítra je neděle.

Žádné komentáře:

Okomentovat